Answer:
The length of the actual submarine is 18 m.
Explanation:
Here, the conversion ratio is
0.5 cm represents 3 m on actual submarine.
also, 3 m = 3 x 100 cm = 300 cm
or, the ratio of Drawing : Actual = 0.5 : 300
Now, Here drawing = 3 cm
let the actual length of the submarine = k cm
By the RATIO of PROPORTIONALITY:

or, k = 1800 cm = 18 m
Hence, the length of the actual submarine is 18 m.