115k views
6 votes
5 pencils cost £4.25.
How much do 9 pencils cost?

User Jdf
by
3.9k points

2 Answers

5 votes

Answer:

£ 7.65

Explanation:

Cost of 5 pencils = £ 4.25

Cost of 1 pencil = £ 4.25 / 5 = £ 0.85

Now

Cost of 9 pencils = £ 0.85 * 9 = £ 7.65

Hope it will help :)❤

User Nkongara
by
4.9k points
5 votes

Explanation:

Hey there!

Given;

The cost of 5 pencils is £ 4.25.

Cost of 9 pencils= ?

Now;

~ Finding cost of one pencil.

Cost of 1 pencil= £4.25/5

= £0.85

~ Finding cost of 9 pencils.

Cost of 9 pencils= £9*0.85

= £7.65

Therefore, the Cost of 9 pencils is £7.65.

Hope it helps....

User Bart Kerfeld
by
4.7k points