229k views
5 votes
Show work please!!!

Find the unit price to the nearest tenth of a cent and then determine the better buy based on price alone.

Show work please!!! Find the unit price to the nearest tenth of a cent and then determine-example-1
User Xaqron
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The Answer is: 3. Less expensive for the pack of 300 for $1.27. 4. Less expensive for the pack of 5 boxes for $1.27.

Explanation:

Give - Note Cards:

100 for $1.69

Pack of 300 for $1.27

1.69 / 100 = .0169 per card. for the 100 cards for $1.69

1.27 / 300 = .00423 . for the 300 cards for $1.27

Paper Clips:

Box of 100 for .38

Five-pack of 100 each for 1.27

.38 / 100 = .0038 / clip for the box of 100 for .38

1.27 / 500 = .00254 / clip for the 5 boxes of 100 for 1.27

User Radoslav Yordanov
by
6.3k points