Answer:
height=11.46m
time=3s
Step-by-step explanation:
Hello!
To solve this problem we must consider the following.
1. The maximum distance traveled upwards corresponds to the moment when the final speed is zero.
2. The ball thrown by marcus has the effect of a constant downward acceleration called gravity (g = 9.81m / s), therefore we can use the equation that describes the movement of a body when it has constant acceleration

where
Vf = final speed
=0M/S
Vo = Initial speed
=15M/S
g=gravity=-9.81m/s^2
Y = displacement
solving

Y=11.46m
3.To calculate the time it takes for the ball to return to Marcus is the sum of the time it takes to go up plus the time it takes to go down.
for the time it takes for the ball to go up we use the following equation
Vf=Vo+a.t
solving for time

Vf=0m/S
Vo=15m/s
g=gravity=-9.81m/s^2

4.for the time it takes to go down, we must take into account that we already know the distance, the gravity and that the initial velocity is 0, we use the following equation

where
y=displacement=11.46M
Vo=0m/s
g=gravity=-9.81m/s^2
t=time
solving for time

t=1.53s
5. finally we add the time it takes for the ball to go up and down
T=1.53+1.53=3s