114k views
2 votes
HURRY !!! Farmer McHenry is going to sell his tomatoes at the farmer's market. It costs Farmer McHenry $2.50 in gas, $1 for the stand, and $0.50 for price tags. Farmer McHenry is going to sell his tomatoes for $0.50 each. What expression is equivalent to the total cost for Farmer McHenry to sell his tomatoes at the farmer's market? What expression is equivalent to the money he will make if t represents the number of tomatoes he sells? How many tomatoes must he sell so that the cost equals the money made from sales?

2 Answers

1 vote

Answer: 8 tomatoes

Explanation:

Hi, to calculate the cost we have to add the cost of gas (2.50), stand (1) and price tags (0.50)

Cost = 2.50+1+0.50 = $4

The money he will make is equal to the number of tomatoes sold (t) multiplied by the price of each one.(0.50)

Revenue = t 0.50

For the cost to equal the money made:

4= 0.50t

t = 4/0.50 = 8 tomatoes

User Jjcm
by
5.7k points
4 votes

Answer:

Explanation:

The total cost that farmer McHenry assumes to sell his tomatoes at the farmer´s market includes: the gas, the stand and the price tags. The expression is the following:

Total cost = $2,50 + $1 + $0.50

Total cost = $4

Farmer McHenry's revenue depends on the number of tomatoes he sells:

Revenue (t)= Price* t

Revenue (t)= $0.50(t)

To know how many tomatoes, he must sell so that the cost equals his revenue, you must equal both expressions and then find t:

$4=$0.50 (t)

t= $4/$0.50

t= 8

He must sell 8 tomatoes.

User Denise Draper
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.