179k views
2 votes
To keep the calculations fairly simple, but still reasonable, we shall model a human leg that is 92.0 cm long (measured from the hip joint) by assuming that the upper leg and the lower leg (which includes the foot) have equal lengths and that each of them is uniform. For a 70.0 kg person, the mass of the upper leg would be 8.35 kg , while that of the lower leg (including the foot) is 5.50 kg . Take that x-axis is directed horizontally and the y-axis is directed vertically downward.

A. Find the x-coordinate of the center of mass of this leg, relative to the hip joint, if it is stretched out horizontally.

ANSWER: Xc= _________ cm

User SkyN
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

40.44 cm

Step-by-step explanation:

Our starting point of the coordinates is adjusted in the hip joint.


X_(cm) = (X_1 m_1 + X_2 m_2)/(m_1+m_2)

Where,


X_1=23 cm Location of mass 1


m_1=8.6kgmag of mass 1


X_2=69cmlocation of mass 2


m_2=5.25kgmag of mass 2


X_(cm)=(23*8.6+69*5.25)/(8.6+5.25)


X_(cm)=40.44 cm

User Altralaser
by
6.7k points