Answer:
1. $104,000 ($67,000 fixed fee + 37,000 bonus) x 30% = 31,200
$67,000 ($67,000 fixed fee + 0 bonus) x 70% = 46,900
$31,200 + $46,900 = $78,100
2. The most likely amount is the flat fee of $67,000, because there is a greater chance of not qualifying for the bonus.
3. Thomas is very uncertain of its estimate, however he can't argue that it won't have a significant amount of revenue in the future. Thomas would not include the bonus estimate, and the transaction fee would be the flat fee of $67,000