46.3k views
5 votes
What's the theoretical yield if 5.50 g.of Hydrogen react with nitrogen to from amonia? 3H2+N2=2NH3​

1 Answer

6 votes

The theoretical yield : 31.11 g

Further explanation

Given

Reaction

3H2+N2=2NH3​

Required

the theoretical yield

Solution

  • mol of Hydrogen :

mol = mass : Ar

mol = 5.5 g : 2

mol = 2.75

  • mol of Ammonia :

From the equation, mol ratio of H₂ : NH₃ = 3 : 2, so mol NH₃ =


\tt (2)/(3)* 2.75=1.83

  • Mass Ammonia (MW=17 g/mol):

mass =mol x MW

mass = 1.83 x 17

mass= 31.11 g

User Pratikabu
by
6.5k points