126k views
3 votes
Estimate the theoretical fracture strength of a brittle material if it is known that fracture occurs by the propagation of an elliptically shaped surface crack of length 0.54 mm and having a tip radius of curvature of 3.4 × 10−3 mm when a stress of 1050 MPa is applied

1 Answer

6 votes

Answer:

The theoretical fracture strength of a brittle material is 26465.29 MPa.

Step-by-step explanation:

Given that,

Length = 0.54 mm

Radius curvature
R=3.4*10^(-3)\ mm

Stress = 1050 MPa

We need to calculate the theoretical fracture strength of a brittle material

Using formula of strength


\sigma_(m)=2\sigma_(0)((l)/(\rho_(t)))^{(1)/(2)}

Where, l = length of the crack


\rho_(t)= tip radius of curvature

Put the value into the formula


\sigma_(m)=2*1050*((0.54)/(3.4*10^(-3)))^{(1)/(2)}


\sigma_(m)=26465.29\ MPa

Hence, The theoretical fracture strength of a brittle material is 26465.29 MPa.

User Arul Suju
by
7.2k points