Answer:
s = 4.71 m
Step-by-step explanation:
given,
mass of the block = 21 kg
angle θ = 25◦
time to slide = 1.51 s
acceleration = 9.8 m/s²
distance = ?
acceleration = a sin θ
= 9.8 sin 25° = 4.14 m/s²


s = 4.71 m
hence, the distance traveled by the block = 4.71 m