171k views
3 votes
Victoria sells two types of flour : cake flour and pastry flour. The price of cake flour is $3.00 per kilogram and the price of pastry flour is $5.00 per kilogram. She decided to mix these two types of flour together and sell it as a new type of flour. Determine the unit price, in dollars per kilogram, of a mix of 5 kilograms of cake flour and 4 kilograms of pastry flour.

User Hawkzey
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The unit price of mix flour is $ 35.00

Explanation:

The cost of 1 kg cake flour = $3.00 per kilogram

The cost of 1 kg pastry flour = $5.00 per kilogram

Now, the new mix of flour = 5 kg cake flour + 4 kg of pastry flour

Now, the cost of 5 kg cake flour = 5 x $3.00 = $ 15.00

Also, the cost of 4 kg pastry flour = 4 x $5.00 = $ 20.00

Now, the total cost of 1 unit of mix flour

= Cost of 5 kg cake flour + Cost of 4 kg pastry flour

or, the total cost of i pack of mix flour = $ 15.00 + $ 20.00

= $ 35.00

Hence, the unit price of mix flour is $ 35.00

User Tharsan Sivakumar
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.