65.0k views
0 votes
Number 8 please help me

Number 8 please help me-example-1

2 Answers

4 votes

Answer:

8. 70¢ per hot dog

10. 21 words per minute

Explanation:

8. To solve this, we divide the cost by 12 to get the cost for one hot dog.

$8.40 ÷ 12 = $0.70

70¢ per hot dog

10. To find the unit rate multiply both sides by 3/2, because that multiplied by 2/3 = 1.

14 × 3/2 = 21

21 words per minute

(I know that I didn't have to solve 10, but I saw another question with that one wanting to be solved, and figured I'd give you both answers in one)

I'm always happy to help :)

User Hugo Der Hungrige
by
5.2k points
1 vote

Answer:

.70 8.40 divided by 12 because a dozen is equal to 12

User Utengr
by
5.5k points