Answer:
8. 70¢ per hot dog
10. 21 words per minute
Explanation:
8. To solve this, we divide the cost by 12 to get the cost for one hot dog.
$8.40 ÷ 12 = $0.70
70¢ per hot dog
10. To find the unit rate multiply both sides by 3/2, because that multiplied by 2/3 = 1.
14 × 3/2 = 21
21 words per minute
(I know that I didn't have to solve 10, but I saw another question with that one wanting to be solved, and figured I'd give you both answers in one)
I'm always happy to help :)