223k views
4 votes
Small quantities of hydrogen gas can be prepared in the laboratory by the addition of aqueous hydrochloric acid to metallic zinc. Zn(s) + 2 HCl(aq) → ZnCl2(aq) + H2(g) Typically, the hydrogen gas is bubbled through water for collection and becomes saturated with water vapor. Suppose 226 mL of hydrogen gas is collected at 30.°C and has a total pressure of 1.018 atm by this process. What is the partial pressure of hydrogen gas in the sample? (The vapor pressure of water is 32 torr at 30°C.) atm

User KunalK
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.582 g

Step-by-step explanation:

The vapor pressure of the water = 32 torr

The conversion of P(torr) to P(atm) is shown below:


P(torr)=\frac {1}{760}* P(atm)

So,

Pressure = 32 / 760 atm = 0.0421 atm

Total pressure = 1.018 atm

Pressure of hydrogen gas = 1.018 - 0.0421 atm = 0.9759 atm

Temperature = 30 °C

The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:

T(K) = T( °C) + 273.15

So,

T₁ = (30 + 273.15) K = 303.15 K

Volume = 226 mL = 0.226 L

Using ideal gas equation as:

PV=nRT

where,

P is the pressure

V is the volume

n is the number of moles

T is the temperature

R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol

Applying the equation as:

0.9759 atm × 0.226 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 303.15 K

⇒n = 0.0089 moles

According to the given reaction,


Zn_((s)) + 2 HCl_((aq))\rightarrow ZnCl_2_((aq)) + H_2_((g))

1 mole of hydrogen gas is produced from 1 mole of Zn

0.0089 mole of hydrogen gas is produced from 0.0089 mole of Zn

Thus, Moles of zinc = 0.0089 moles

Molar mass of zinc = 65.39 g/mol

Mass= Moles * Molar mass = 0.0089 * 65.39 g = 0.582 g

User Goblinjuice
by
8.4k points
1 vote

Step-by-step explanation:

The given data is as follows.

Pressure of moist hydrogen gas = 1.018 atm

Pressure of water vapor =
32 torr * (1 atm)/(760 torr)

= 0.0421 atm

Formula to calculate the pressure of dry hydrogen gas is as follows.

Pressure of
H_(2) gas =
P_{moist H_(2)} - P_{H_(2)O}

Now, putting the given values into the above formula as follows.

Pressure of
H_(2) gas =
P_{moist H_(2)} - P_{H_(2)O}

= 1.018 atm - 0.0421 atm

= 0.976 atm

Therefore, we can conclude that partial pressure of hydrogen gas in the given sample is 0.976 atm.

User Hannebaumsaway
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.