83.7k views
0 votes
A stamp gets more expensive each year. It increases in value by 60% each year what is the growth factor ?

User Li Zheng
by
5.4k points

2 Answers

0 votes

Answer: Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.

$8.38 per quart

$8.49 per quart

$8.57 per quart

$8.92 per quart

Explanation:

User Cgiacomi
by
6.3k points
5 votes

Answer:

365(1.6)^t

Explanation:

the standard equation

User Tdelev
by
5.4k points