218k views
0 votes
A buffer contains 0.19 mol of propionic acid (C2H5COOH) and 0.26 mol of sodium propionate (C2H5COONa) in 1.20 L. You may want to reference (Pages 721 - 729) Section 17.2 while completing this problem. Part A What is the pH of this buffer? Express the pH to two decimal places. pHp H = nothing Request Answer Part B What is the pH of the buffer after the addition of 0.02 mol of NaOH? Express the pH to two decimal places. pHp H = nothing Request Answer Part C What is the pH of the buffer after the addition of 0.02 mol of HI? Express the pH to two decimal places.

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

It is known that
pK_(a) of propionic acid = 4.87

And, initial concentration of propionic acid =
(0.19)/(1.20)

= 0.158 M

Concentration of sodium propionate = \frac{0.26}{1.20}[/tex]

= 0.216 M

Now, in the given situation only propionic acid and sodium propionate are present .

Hence, pH =
pK_(a) + log(([salt])/([acid]))

=
4.87 + log (0.216)/(0.158)

= 4.87 + log (1.36)

= 5.00

  • Therefore, when 0.02 mol NaOH is added then,

Moles of propionic acid = 0.19 - 0.02

= 0.17 mol

Hence, concentration of propionic acid =
(0.17)/(1.20 L)

= 0.14 M

and, moles of sodium propionic acid = (0.26 + 0.02) mol

= 0.28 mol

Hence, concentration of sodium propionic acid will be calculated as follows.


(0.28 mol)/(1.20 L)

= 0.23 M

Therefore, calculate the pH upon addition of 0.02 mol of NaOH as follows.

pH =
pK_(a) + log(([salt])/([acid]))

=
4.87 + log (0.23)/(0.14)

= 4.87 + log (1.64)

= 5.08

Hence, the pH of the buffer after the addition of 0.02 mol of NaOH is 5.08.

  • Therefore, when 0.02 mol HI is added then,

Moles of propionic acid = 0.19 + 0.02

= 0.21 mol

Hence, concentration of propionic acid =
(0.21)/(1.20 L)

= 0.175 M

and, moles of sodium propionic acid = (0.26 - 0.02) mol

= 0.24 mol

Hence, concentration of sodium propionic acid will be calculated as follows.


(0.24 mol)/(1.20 L)

= 0.2 M

Therefore, calculate pH upon addition of 0.02 mol of HI as follows.

pH =
pK_(a) + log(([salt])/([acid]))

=
4.87 + log (0.2)/(0.175)

= 4.87 + log (0.114)

= 4.98

Hence, the pH of the buffer after the addition of 0.02 mol of HI is 4.98.

User Willk
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.