Answer:
9800 N
Step-by-step explanation:
The work done by the boulder is equal to the product between the force acting on it and the distance covered by the boulder:

where
F is the magnitude of the force
d is the distance covered by the boulder
Here we know
W = 735,000 J is the work done
d = 75 m
Solving the equation for F,

This force is actually equal to the force of gravity acting on the boulder, which is given by:

where
m = 1000 kg is the mass of the boulder
is the acceleration of gravity
Substituting,
