191k views
2 votes
A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for $57.12. She incorrectly calculates the unit price as $14.28 per pair for the expense report. What is the correct unit price? What is the error?

1 Answer

4 votes

Answer:

The unit price is $1.19. Her error was that instead of dividing by 4 dozen (48) she just divided by 4.

Explanation:

First to calculate the unit price you must divide the total price (57.12) by the amount of pairs they received (4*12= 48). 4 dozen is 48 since there is 12 in a dozen.

57.12/48= 1.19

Thus 1.19 is the unit price.

User Tim Joseph
by
5.4k points