Answer:
Explanation:
It is hard for me to read but you take the weight times the cost per pound to find out how much
IF you buy potatoes 6.3 pounds times $7.56 a pound = $47.63 total
but IF its 6.3 pound at a total cost of $7.56 you divide to find the per pound price. $7.56 ÷ 6.3 pounds = $1.20 a pound.
to check this you take your answer $1.20 times the number of pounds bought 6.3 = $7.56