4.3k views
5 votes
Victoria went shopping for ingredients to make a stew. The table shows the

weight and the cost of each of the ingredients that she bought.
Cost
Ingredient
Potatoes
Weight (in pounds)
6.3
$7.56
Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
Carrots
8.5
Beef
$15.30
$9.56
$1.25
Bell peppers
2.50
26. What is the price for one pound of bell peppers?
27. Which ingredient costs the most per pound?
28. What If? If carrots were $0.50 less per pound, how much would Victoria
have paid for 8.5 pounds of carrots?​

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

It is hard for me to read but you take the weight times the cost per pound to find out how much

IF you buy potatoes 6.3 pounds times $7.56 a pound = $47.63 total

but IF its 6.3 pound at a total cost of $7.56 you divide to find the per pound price. $7.56 ÷ 6.3 pounds = $1.20 a pound.

to check this you take your answer $1.20 times the number of pounds bought 6.3 = $7.56

User Gerald LeRoy
by
4.5k points