11.5k views
3 votes
A 7.91g bullet is fired into a 1.52-kg ballistic pendulum initially at rest and becomes embedded in it. The pendulum subsequently rises a vertical distance of 6.89 cm. What was the initial speed of the bullet?

a. 0.38 km/s
b. 0.44 km/s
c. 0.50 km/s
d. 0.54 km/s
e. 0.024 km/s

User Poorya
by
6.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

D

Step-by-step explanation:

By law of conservation of momentum:

momentum before collision = momentum after collision


m_(1) u_1 + m_2 u_2  = m_1 v_1 + m_2  v_2\\ m_1 = mass of bullet\\u_1 = initial speed of bullet\\m_2 = mass of pendulum\\u_2 = initial speed of pendulum\\v_1 = final speed of bullet\\v_2 = final speed of pendulum

Initial speed of bullet is unknown whereas initial speed of pendulum will be zero as it was at rest.

Final speed of bullet and pendulum will be equal as bullet is embedded in pendulum and both moves together a vertical distance of 6.89cm.

Using third equation of motion:


2 a S = v_(f)^2  - v_(i)^2

where:


a = -g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s^2 ( for vertical motion)\\S = h = 6.89cm = Vertical height or distance it covers\\v_f = final speed = 0 (after covering 6.89cm)\\v_i = initial speed (unknown)

Thus by placing values
v_i = 1.1620 m/s

this speed will be final speed of collision for the calculation of initial speed of bullet.

Putting values:


(7.91) * x + (1.52*10^3) * 0 = (7.91 + 1.52*10^3) * 1.162\\7.91 x = 1775.431\\x = 224m/s

This 224m/s = 0.224Km/s which is closest to D

User Kai Eichinger
by
6.4k points