104k views
1 vote
5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?

2 Answers

5 votes

Answer:

$ 1.26 per ounce

Explanation:

divide 10.08 by 8 to get the unit rate

User Rushikesh Pandit
by
8.0k points
1 vote

Answer:

$1.26

Explanation:

User Gentiane
by
8.5k points

Related questions

1 answer
2 votes
153k views