Answer:
The lowest unit cost is that of 128 ounces for $4.48
Explanation:
To get unit rate, we divide the amount by ounces for each and see which one has lowest unit cost.
64 ounces for 2.48.
2.48/64 = 0.03875 per oz
128 ounces for 4.48.
4.48/128 = 0.035 per oz
48 ounces for 1.92.
1.92/48 = 0.04 per oz
The lowest unit cost is that of 128 ounces for $4.48