12.7k views
5 votes
Shoprite sells apple juice in these sizes: 64 ounces for $2.48, 128 ounces for $4.48, and 48

ounces for 1.92. Which size has the lowest unit cost?
Please I need help

User Artfunkel
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The lowest unit cost is that of 128 ounces for $4.48

Explanation:

To get unit rate, we divide the amount by ounces for each and see which one has lowest unit cost.

64 ounces for 2.48.

2.48/64 = 0.03875 per oz

128 ounces for 4.48.

4.48/128 = 0.035 per oz

48 ounces for 1.92.

1.92/48 = 0.04 per oz

The lowest unit cost is that of 128 ounces for $4.48

User Jeimy
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.