32.0k views
2 votes
At elevated temperatures, molecular hydrogen and molecular bromine react to partially form hydrogen bromide:

H2 (g) + Br2 (g) <-> 2HBr (g)

A mixture of 0.682 mol of H2 and 0.440 mol of Br2 is combined in a reaction vessel with a volume of 2.00 L. At equilibrium at 700 K, there are 0.566 mol of H2 present. At equilibrium, there are _______ mol of Br2 present in the reaction vessel.

1 Answer

3 votes

Answer: The moles of bromine gas at equilibrium is 0.324 moles.

Step-by-step explanation:

To calculate the molarity of solution, we use the equation:


\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution (in L)}} .......(1)

Calculating the initial moles of hydrogen and bromine gas:

  • For hydrogen gas:

Moles of hydrogen gas = 0.682 mol

Volume of solution = 2.00 L

Putting values in equation 1, we get:


\text{Molarity of solution}=(0.682mol)/(2.00L)=0.341M

  • For bromine gas:

Moles of bromine gas = 0.440 mol

Volume of solution = 2.00 L

Putting values in equation 1, we get:


\text{Molarity of solution}=(0.440mol)/(2.00L)=0.220M

Now, calculating the molarity of hydrogen gas at equilibrium by using equation 1:

Equilibrium moles of hydrogen gas = 0.566 mol

Volume of solution = 2.00 L

Putting values in equation 1, we get:


\text{Molarity of solution}=(0.566mol)/(2.00L)=0.283M

Change in concentration of hydrogen gas = 0.341 - 0.283 = 0.058 M

This change will be same for bromine gas.

Equilibrium concentration of bromine gas =
(\text{Initial concentration}-\text{Change in concentration})=0.220-0.058=0.162M

Now, calculating the moles of bromine gas at equilibrium by using equation 1:

Molarity of bromine gas = 0.162 M

Volume of solution = 2.00 L

Putting values in equation 1, we get:


0.162M=\frac{\text{Moles of bromine gas}}{2.00L}\\\\\text{Moles of bromine gas}=(0.162mol/L* 2.00L)=0.324mol

Hence, the moles of bromine gas at equilibrium is 0.324 moles.

User Haochen Wu
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.