5.6k views
1 vote
A 6.5-pound bag of modeling clay costs $7.80. What is the price per pound, in dollars and cents?

User Slambeth
by
8.8k points

1 Answer

4 votes
7.80/6.5=1.2 per pound
User Daniel Kitchener
by
8.3k points

No related questions found