173k views
4 votes
A sample contains 18.0 g N2 (MW = 28.02 g/mol), 50.5 g He (MW = 4.00 g/mol), and 34.6 g CO2 (MW = 44.01 g/mol). Calculate the mole fraction of carbon dioxide in the sample.

User Caterham
by
9.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The mole fraction of carbon dioxide is 0.0559

Step-by-step explanation:

  • Mole fraction of a gas in a mixture of gases its given by dividing the number of moles of the gas by the total number of moles of the mixture.

  • Mole fraction =(number of moles of a gas)/(Total number of moles in a mixture)

In this case, we are given a mixture of N₂, CO₂ and He

To find the mole fraction of CO₂, first we need to calculate the total number of moles in the mixture.

Individual number of moles for each gas are;

Moles = mass ÷ Molar mass

Therefore;

Nitrogen gas (N₂)

Mass =18.0 g

Molar mass = 28.02 g/mol


Moles=(18.0g)/(28.02g/mol)

= 0.642 moles N₂

Helium gas (He)

Mass = 50.5 g

Molar mass = 4.0 g/mol


Moles = (50.5g)/(4.00g/mol)

= 12.625 moles He

Carbon dioxide (CO₂)

Mass = 34.6 g

Molar mass = 44.01 g/mol


Moles=(34.6g)/(44.01g/mol)

= 0.786 moles CO₂

Therefore;

The total number of moles in the mixture;

= 0.642 moles + 12.625 moles + 0.786 moles

= 14.053 moles

Thus;

The mole fraction of CO₂= Moles of CO₂ ÷ Total number of moles

= 0.786 moles ÷ 14.053 moles

= 0.0559

Hence the mole fraction of carbon dioxide is 0.0559

User Mike Pone
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.