Answer:
The mole fraction of carbon dioxide is 0.0559
Step-by-step explanation:
- Mole fraction of a gas in a mixture of gases its given by dividing the number of moles of the gas by the total number of moles of the mixture.
In this case, we are given a mixture of N₂, CO₂ and He
To find the mole fraction of CO₂, first we need to calculate the total number of moles in the mixture.
Individual number of moles for each gas are;
Moles = mass ÷ Molar mass
Therefore;
Nitrogen gas (N₂)
Mass =18.0 g
Molar mass = 28.02 g/mol

= 0.642 moles N₂
Helium gas (He)
Mass = 50.5 g
Molar mass = 4.0 g/mol

= 12.625 moles He
Carbon dioxide (CO₂)
Mass = 34.6 g
Molar mass = 44.01 g/mol

= 0.786 moles CO₂
Therefore;
The total number of moles in the mixture;
= 0.642 moles + 12.625 moles + 0.786 moles
= 14.053 moles
Thus;
The mole fraction of CO₂= Moles of CO₂ ÷ Total number of moles
= 0.786 moles ÷ 14.053 moles
= 0.0559
Hence the mole fraction of carbon dioxide is 0.0559