14.8k views
4 votes
If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

User Slycrel
by
7.9k points

2 Answers

0 votes

Answer:

you can buy 3 packages

Explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

User Dean MacGregor
by
8.6k points
2 votes

Answer:

3

Explanation:

User Aleksk
by
8.3k points

No related questions found