14.8k views
4 votes
If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

User Slycrel
by
4.8k points

2 Answers

0 votes

Answer:

you can buy 3 packages

Explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

User Dean MacGregor
by
5.4k points
2 votes

Answer:

3

Explanation:

User Aleksk
by
5.7k points