Answer:
71 Kg
Step-by-step explanation:
a = 2.1 m/s²
R = 844.9 N
We can apply Newton's Second Law as follows:
R – W = m*a
R – m*g = m*a
m*a + m*g = R
m (a + g) = R
m = R / (a + g)
m = (844.9 N) / (2.1 m/s² + 9.81 m/s²) = 71 Kg
7.8m questions
10.5m answers