Answer:
The answer is: The value of ending inventory is $278
Step-by-step explanation:
Date Units purch. / sold Unit price Total purchase / sell
Jan. 1 20 units $10 per unit $200
Jan. 12 -12 units $10 per unit -$120
Jan. 20 18 units $11 per unit $198
TOTAL 26 units $10.69 per unit $278
Using weighted average cost method, the inventory cost is $278, the average cost per unit is: $278 / 26 units = $10.69 per unit