37.8k views
3 votes
Monarch Company uses a weighted-average perpetual inventory system, and has the following purchases and sales: January 1 20 units were purchased at $10 per unit. January 12 12 units were sold. January 20 18 units were purchased at $11 per unit. What is the value of ending inventory? (Round average cost per unit to 2 decimal places and final answer to the nearest dollar.)

User Victorkt
by
5.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The answer is: The value of ending inventory is $278

Step-by-step explanation:

Date Units purch. / sold Unit price Total purchase / sell

Jan. 1 20 units $10 per unit $200

Jan. 12 -12 units $10 per unit -$120

Jan. 20 18 units $11 per unit $198

TOTAL 26 units $10.69 per unit $278

Using weighted average cost method, the inventory cost is $278, the average cost per unit is: $278 / 26 units = $10.69 per unit

User Karambaq
by
5.0k points