126k views
5 votes
A carton of two dozen eggs includes

three with cracks. How many eggs
without cracks can be expected in six
dozen eggs?

2 Answers

4 votes

Answer:

63

Explanation:

the amount i came up with was a percent which was 83.6%.

User Cepatt
by
7.5k points
3 votes

Answer:

63

Explanation:

A carton of 2 dozen (or 24) eggs have 3 eggs with cracks. This means that 3/24, or 1/8 of the the eggs have cracks.

Now, you are solving for six dozen eggs. 6 x 12 = 72. Multiply 72 with 1/8:

72 x 1/8 = 72/8 = 9

9 eggs are expected to have cracks out of 72.

However, you are solving for the amount of eggs without cracks. Subtract 9 from 72:

72 - 9 = 63

63 is your answer.

~

User Fresidue
by
7.1k points