167k views
1 vote
A package of 3 pairs of insulate gloves costs $22.77. What is the unit price of the pairs of gloves

User Odradek
by
7.9k points

2 Answers

3 votes

Answer: $7.59

Explanation:

22.77/3

User Mohammed Falha
by
8.7k points
2 votes

Answer:

$7.59

Explanation:

If 3 pairs of gloves costs $22.77, then 1 pair of gloves costs $22.77 ÷ 3.

$22.77 ÷ 3 = $7.59

1 pair of gloves costs $7.59.

User Mqklin
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories