Answer:
Step-by-step explanation:
given,
speed of cheetah = 27 m/s
time taken = 4 s
mass of cheetah = 110 kg
a = 6.75 m/s²
v² = u² + 2 as
27² = 0 + 2 × 6.75× s
s = 54 m
a)
b)
7.9m questions
10.5m answers