224k views
2 votes
12-oz of can green beans is sold for $1:45. what is the price per pound?​

User AdelaN
by
8.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.93 per lb

Explanation:

First convert the 12 oz to pounds. There are 16 oz in 1 lb (pound)

So there are 0.75 lbs in 12 oz. To solve this problem you have to use proportions.
(dollar)/(lbs) = (dollar)/(lbs)

Make sure both sides match in units (both the numerator and the denominator)


(1.45 dollars)/(0.75 lbs) = (unknown)/(1 lbs)

Use cross multiplication to find the price per pound.

$1.45*1 lbs= (unknown $)*0.75 lbs

Solve $1.45*1= $1.45

Then divide $1.45 by 0.75 lbs to find the unknown $ which equals $1.93

So your answer is $1.93 per lb

User Bleeeah
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories