224k views
2 votes
12-oz of can green beans is sold for $1:45. what is the price per pound?​

User AdelaN
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.93 per lb

Explanation:

First convert the 12 oz to pounds. There are 16 oz in 1 lb (pound)

So there are 0.75 lbs in 12 oz. To solve this problem you have to use proportions.
(dollar)/(lbs) = (dollar)/(lbs)

Make sure both sides match in units (both the numerator and the denominator)


(1.45 dollars)/(0.75 lbs) = (unknown)/(1 lbs)

Use cross multiplication to find the price per pound.

$1.45*1 lbs= (unknown $)*0.75 lbs

Solve $1.45*1= $1.45

Then divide $1.45 by 0.75 lbs to find the unknown $ which equals $1.93

So your answer is $1.93 per lb

User Bleeeah
by
5.3k points