228k views
4 votes
Maria is mixing raisins and nuts to make 5 pounds of trail mix. Raisins cost $1.50, a pound and nuts cost $7 a pound. If Maria wants her cost for the trail mix to be $4.80 a pound, how many pounds of raisins and how many pounds of nuts should she use?

User Comsavvy
by
9.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

3 pounds of nuts, 2 pounds of raisins

Explanation:

Write the equation by adding the total values, and solve for x to find the number of pounds of nuts.

7x + 1.5(5-x) = 5(4.80)

7x + 7.5 - 1.5x = 24

5.5x = 16.5

x = 3

User Robert Siemer
by
8.1k points
3 votes

Answer:

Maria should use 3 pounds of nuts and 2 pounds of raisins.

Explanation:

Givens

  • Raisins cost $1.50 per pound.
  • Nuts cost $7 per pound.
  • Maria wants to make 5 pounds of trail mix, raisins and nuts all together.
  • The cost of the trail mix will be $4.80 per pound.

Let's call raisins
R and nuts
N. Also,
M will express the mix.

We know that
M = R + N, because the mix is made from raisins and nuts. Where
M=5. So, the equation that represents this is


R+N=5

Now, the equation that represents the cost is


1.50R+7N=4.80M BUt,
M=5, so


1.50R+7N=4.80(5)\\1.50R+7N=24

Then, we isolate
R in the first equation to replace it into the second equation and solve for
N


R+N=5\\R=5-N


1.50R+7N=24\\1.50(5-N)+7N=24\\7.5-1.50N+7N=24\\5.5N=24-7.5\\N=(16.5)/(5.5)\\ N=3

Then, we replace this value in the first equation to find
R


R+N=5\\R+3=5\\R=5-3\\R=2

Therefore, Maria should use 3 pounds of nuts and 2 pounds of raisins.

User Taryn East
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories