92.2k views
2 votes
Mr. Jones paid $40.68 for 3 kg of shrimp. What is the cost of 1 kg of shrimp?

2 Answers

7 votes

Answer:

13.56

Explanation:

40.68 for 3 kg so you just divide how many dollars per kg.

$40.68/3 kg= 13.56

User Jinyu
by
4.5k points
5 votes

Answer: 1kg of shrimp is 13.56

Explanation:

Just divide 40.68 by 3

User ExiRe
by
5.5k points