4.1k views
0 votes
What is unit rates and how do you solve them

User Mlorber
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Unit rates are ratios that are used to compare different quantities

Explanation:

It really depends on what kind of unit rate you're answering. So let's say that you go to the grocery store, and potatoes are $5.50 for 5. You would divide 5.50 by 5 to get the answer $1.10. Hope this helps!

User KarlB
by
5.4k points