Answer:
Unit rates are ratios that are used to compare different quantities
Explanation:
It really depends on what kind of unit rate you're answering. So let's say that you go to the grocery store, and potatoes are $5.50 for 5. You would divide 5.50 by 5 to get the answer $1.10. Hope this helps!