55.9k views
2 votes
Backstreets Co. recently acquired all of Jungleland Inc.’s net assets in a business acquisition. The cash purchase price was $6.8 million. Jungleland’s assets and liabilities had the following appraised values immediately prior to the acquisition: land, $1.7 million; buildings, $3.4 million; inventory, $2.2 million; long-term notes payable, for which Backstreets Co. assumes payment responsibilities, $1.5 million. Required: How much goodwill will result from this transaction? (Enter your answers in whole dollars.)

1 Answer

0 votes

Answer:

The goodwill is $1.1 million

Step-by-step explanation:

In this question, first we have to compute the net asset which is shown below:

Net asset = Total asset - total liabilities

where,

Total asset = Land + building + inventory

= $1.7 million + $3.4 million + $2.2 million

= $7.3 million

And, the total liabilities = long term note payable = $1.5 million

So, the net asset would equal to

= $7.3 million - $1.5 million

= $5.8 million

Now the goodwill equal to

= Cash purchase price - net asset

= $6.8 million - $5.8 million

= $1.0 million

User Leon Timmermans
by
7.7k points