Answer:
The answer is: The per unit production cost would be $48
Step-by-step explanation:
If productivity increased by 25% so now 3000 units are being produced with the same input (60 units) then the per unit production cost will be:
3,000 / 2,400 = $60 / X
3,000X = (2,400 x $60) = $144,000
X = 144,000 / 3000 = $48
If productivity increases, then the per unit production cost decreases.