41.4k views
1 vote
Cullumber Legler requires an estimate of the cost of goods lost by fire on March 9. Merchandise on hand on January 1 was $31,920. Purchases since January 1 were $60,480; freight-in, $2,856; purchase returns and allowances, $2,016. Sales are made at 33 1/3% above cost and totaled $90,000 to March 9. Goods costing $9,156 were left undamaged by the fire; remaining goods were destroyed. Incorrect answer iconYour answer is incorrect. Compute the cost of goods destroyed. (Round gross profit percentage and final answer to 0 decimal places, e.g. 15% or 125.) Cost of goods destroyed $ eTextbook and Media Incorrect answer iconYour answer is incorrect. Compute the cost of goods destroyed, assuming that the gross profit is 33 1/3% of sales. (Round ratios for computational purposes to 5 decimal places, e.g. 78.72345% and final answer to 0 decimal places, e.g. 28,987.) Cost of goods destroyed $

User DAddYE
by
5.9k points

1 Answer

7 votes

Answer: (a) cost of goods destroyed = $16,584

(b) cost of goods destroyed = $24,084

Step-by-step explanation:

(a) Net purchase = Purchase + Freight in - purchase return and allowances

= $60,480 + $2,856 - $2,016

= $61,320

Total cost of goods available for sale = Beginning inventory + Net purchase

= $31,920 + $61,320

= $93,240

Calculation of gross profit:

Suppose,

cost = 100

sale price = 133.33

profit on sales = 33.33/133.33 = 25% rounded

Therefore,

Gross profit = 25% of sales

Cost of goods sold = Sales - Gross profit

= $90,000 - 25% of $90,000

= $90,000 - $22,500

= $67,500

Ending inventory = Total cost of goods available for sale - Cost of goods sold

= $93,240 - $67,500

= $25,740

cost of goods destroyed = Ending inventory - Undamaged goods

= $25,740 - $9,156

= $16,584

(b)

Gross profit = 33 1/3% of sales

= $30,000

Cost of goods sold = Sales - Gross profit

= $90,000 - $30,000

= $60,000

Ending inventory = Total cost of goods available for sale - Cost of goods sold

= $93,240 - $60,000

= $33,240

cost of goods destroyed = Ending inventory - Undamaged goods

= $33,240 - $9,156

= $24,084

User Mateusz Siniarski
by
7.1k points