234k views
1 vote
Income Statement Balance Sheet Sales $ 7,900 Current assets $ 3,900 Current liabilities $ 2,100 Costs 5,500 Fixed assets 8,600 Long-term debt 3,700 Taxable income $ 2,400 Equity 6,700 Taxes (25%) 600 Total $ 12,500 Total $ 12,500 Net income $ 1,800 Assets, costs, and current liabilities are proportional to sales. Long-term debt and equity are not. The company maintains a constant 40 percent dividend payout ratio. As with every other firm in its industry, next year’s sales are projected to increase by exactly 15 percent. What is the external financing needed? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

User Example
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The external financing needed is $318

Step-by-step explanation:

sales = 7900*1.15 = $9085

costs = 5500*1.15 = $6050

taxable income = $2760

taxes = 2760*25% = $690

dividends = 2070*40% = $828

retained income = net income - dividends

= $2070 - $828

= $1242

Total assets would be = $12500*1.15

= $14375

Total equity = $6700 + Addition to retained earnings

= $6700 + $1242

= $7942

Total current liabilities = $2100*1.15

= $2415

Total liabilities = Current liabilities + Long term debt

= $2415+ $3700

= $6115

Total liabilities and equity =Total liabilities+Equity

= $6115 + $7942

= $14057

Total assets = Total liabilities + Total equity

External financing needed = $14375 - $14057

= $318

Therefore, The external financing needed is $318.

User Symbiont
by
4.9k points