Answer:
Part 1) option D) 36 bottles for $4 by 1.4¢ per bottle
Part 2) option B) 1/3 gallons per hour; 3 hours
Part 3) option A) $0.11
Part 4) option C) $5.50
Part 5) option D) "180 miles 6 gallons;" by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.
Explanation:
Part 1) we know that
To find out the unit rate divide the total cost by the number of bottles
a) sells 24 bottles of water for $3
The unit rate is
![(3)/(24)= \$0.125\ per\ bottle](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/fdxh4e6yn0jhgglypi688trg32ax6s55j7.png)
b) sells 36 bottles of water for $4
The unit rate is
![(4)/(36)= \$0.111\ per\ bottle](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/6e8brlu7ziwa6kg1iswd06cafsjqgqyr76.png)
The better buy is 36 bottles of water for $4 (because the unit rate is less)
Find out the difference
![\$0.125-\$0.111=\$0.014](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/ihsvyx7km5ysg1ziikqrxapwjb4idp4dox.png)
![\$0.014=1.4c](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/q4gt5ifvbsu1bvxq6rg2frzkiktvqybsge.png)
therefore
36 bottles for $4 by 1.4¢ per bottle
Part 2) we know that
An ice machine uses 3 gallons of water every 9 hours
a) How many gallons of water does it use each hour?
using proportion
Let
x ----> the number of gallons
![(3)/(9)(gal)/(h)=(x)/(1)(gal)/(h)\\\\x=3/9\\\\x=1/3\ gal](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/l2zzm6d7ytwkz8rj0c2k82zhkiiw478wei.png)
b) How many hours does it take to use one gallon?
using proportion
Let
x ----> the number of hours
![(3)/(9)(gal)/(h)=(1)/(x)(gal)/(h)\\\\x=9/3\\\\x=3\ h](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/204262hjpioibhju782xsa55jjpelqn4qb.png)
therefore
1/3 gallons per hour; 3 hours
Part 3) we know that
To find out the unit cost divide the total cost by the number of eggs
![(1.35)/(12)=\$0.11\ per\ egg](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/60jtbnetw5uu83kawz2gbki0srovxekvs5.png)
Part 4) we know that
To find out how much Anna earn per hour divide the total earned by the number of hours
![(38.50)/(7)=\$5.50\ per\ hour](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/fjox0tlqvxx044njry84ss5owciwbcbhhk.png)
Part 5) Which ratio is equivalent to the unit rate of "30 miles 1 gallon"? How was the unit rate transformed into the equivalent ratio?
we have the ratio
![(30)/(1)(miles)/(gallon)=30(miles)/(gallon)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/xg9zrz0w7krnphu647cyem13iwrunsbswp.png)
Verify each case
a) "3 gallons 10 miles;"
we have
![(10)/(3)(miles)/(gallon)=3.33(miles)/(gallon)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/u4co916xsoza3wlovvc7ayrjy602ejggd1.png)
This ratio is not equivalent to the given ratio
b) "90 miles 5 gallons;"
we have
![(90)/(5)(miles)/(gallon)=18(miles)/(gallon)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/dogbv7gkx36hltmrpzauwpzs3v5kxrmxtw.png)
This ratio is not equivalent to the given ratio
c) "6 gallons 180 miles;"
we have
![(180)/(6)(miles)/(gallon)=30(miles)/(gallon)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/zw2w8fhemo73i6arzj095zjgr4r235qc0t.png)
This ratio is equivalent to the given ratio by by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.
d) "180 miles 6 gallons;"
we have
![(180)/(6)(miles)/(gallon)=30(miles)/(gallon)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/zw2w8fhemo73i6arzj095zjgr4r235qc0t.png)
This ratio is equivalent to the given ratio by by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.
therefore
"180 miles 6 gallons;" by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.