Answer:
Part 1) option D) 36 bottles for $4 by 1.4¢ per bottle
Part 2) option B) 1/3 gallons per hour; 3 hours
Part 3) option A) $0.11
Part 4) option C) $5.50
Part 5) option D) "180 miles 6 gallons;" by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.
Explanation:
Part 1) we know that
To find out the unit rate divide the total cost by the number of bottles
a) sells 24 bottles of water for $3
The unit rate is
b) sells 36 bottles of water for $4
The unit rate is
The better buy is 36 bottles of water for $4 (because the unit rate is less)
Find out the difference
therefore
36 bottles for $4 by 1.4¢ per bottle
Part 2) we know that
An ice machine uses 3 gallons of water every 9 hours
a) How many gallons of water does it use each hour?
using proportion
Let
x ----> the number of gallons
b) How many hours does it take to use one gallon?
using proportion
Let
x ----> the number of hours
therefore
1/3 gallons per hour; 3 hours
Part 3) we know that
To find out the unit cost divide the total cost by the number of eggs
Part 4) we know that
To find out how much Anna earn per hour divide the total earned by the number of hours
Part 5) Which ratio is equivalent to the unit rate of "30 miles 1 gallon"? How was the unit rate transformed into the equivalent ratio?
we have the ratio
Verify each case
a) "3 gallons 10 miles;"
we have
This ratio is not equivalent to the given ratio
b) "90 miles 5 gallons;"
we have
This ratio is not equivalent to the given ratio
c) "6 gallons 180 miles;"
we have
This ratio is equivalent to the given ratio by by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.
d) "180 miles 6 gallons;"
we have
This ratio is equivalent to the given ratio by by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.
therefore
"180 miles 6 gallons;" by multiplying the numerator and denominator of the unit rate by 6.