Answer
given,
total charge Q = 100 n C
= 100 × 10⁻⁹ C
radius of the solid sphere = 30 cm
= 0.3 m
Volume of sphere =

=

=0.113 m³
a) volume charge density

ρ = 8.85 × 10⁻⁷ C/m³
b) at r = 10 cm = 0.1 m
charge in the sphere at radius

= 3.7037 \times 10^{-9}C[/tex]
Field strength


=

at r = 20 cm = 0.2 m





=

at r = 30 cm


= 9.99 N/C