219k views
5 votes
An 8-pound bag of flour costs $14.08. What is the price per ounce?

2 Answers

5 votes

Greetings!

First off, we know that this question is asking for the price per ounce, Therefore, we will be dividing.

$14.08 ÷ 8 = 1.76

The price per ounce is $1.76.

Hope this helps!

~Fluerie

User Akshay Gore
by
5.1k points
5 votes

Hello there!

8 pound bag = $14.08

1 ounce = x

8x = 14.08

x = 14.08/8

x = 1.76

Thus, the price per ounce is $1.76

To double check if your answer is right or not, just multiply $1.76 by 8 and you'll see it equals to $14.08

Let me know if you have additional questions!

User Jeffrey Guenther
by
5.3k points